Suat Karataş Caddesi 2. Noter & Eminoğlu Plaza Karşısı no: 20 Siverek Psikoteknik
trende

Siverek Psikoteknik Belgesi

Anasayfa » Siverek Psikoteknik Belgesi

Siverek Psikoteknik Değerlendirme Merkezi

Siverek Psikoteknik test nedir, Siverek Psikoteknik Raporu nasıl alınır ? Siverek Psikoteknik testi için gerekli evraklar ve geçerlilik süresi, Siverek Psikoteknik test nedir, Siverek Psikoteknik nasıl yapılır, Siverek psikoteknik testi için gerekli evraklar ve geçerlilik süresiyle ilgili detayları içeriğimizde derledik. İşte Siverek psikoteknik testine ilişkin bilmeniz gerekenler ve daha fazlası.

Bireyin bir işte olan yeterliliğinin ölçülebilmesi maksadıyla bedensel ve zihinsel özellikler psikoteknik değerlendirme testiyle ölçülür. Bir diğer tanıma göre psikoteknik, kişilerin belirli merkezlerde özellikle de bankalıktan yetkili bulunan psikoteknik değerlendirme merkezlerinde bir psikolog nezdinde minimum 60 dakika süreyle Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bir test cihazla yapılır. Sonraki aşamada psikiyatri uzmanının görüşü ve sonunda İl Sağlık Müdürlükleri’nden alınacak raporla belgelenerek test belge altına alınır. Alınacak belgeler seyahat esnasında sürücünün yanında bulunmalıdır. Değerlendirme; bedenen ve ruhen sürücünün sağlıklı olup olmadığına görelik bir bilimsel araştırma niteliği taşır. Psikoteknik değerlendirmelerde nelere dikkat edilir? Araç sürücülerinin güvenli bir şekilde araç kullanabilmesini sağlayan; algı, hafıza ve muhakeme gibi zihinsel beceriler ölçülür. Sürücünün psikomotor yetenek ve becerileri, el ve ayak hareketleri, anlık tepki verme süresi gibi bilgiler öğrenilir. Psikoteknik değerlendirmede amaçlanan nedir? Ticari olarak araç kullanacak kişilerin veya yolcu taşıyan şoförlerin trafikte tehlike yaratabilecek olanların ayrılması ve bu kişilere araç kullanma yetkisi verilmemesi ve böylelikle kamuya gelebilecek zararın engellenmesi amaçlanmaktadır. Psikolojik veya bedensel açıdan rahatsız olan ve ticari araçları kullanan kişiler eğer ayıklanmazsa, diğer sürücüler ve trafik olumsuz etkilenebilir, ölümlü yaralanmalar, maddi hasarlı kazalar meydana gelebilir. Kimler psikoteknik değerlendirmeye girmek zorundadır? Psikoteknik değerlendirmeye; Birinci grup binek araç sürücüleri yazan ihlalleri yaparlarsa ehliyetleri alınır ve bu süreç tamamlandıktan sonra psiko-teknik değerlendirmeye tabii tutulurlar. Hız sınırını yüzde 30’dan daha fazla aşan ve aynı ihlali 5 kere yapan sürücülerin ehliyeti 1 yıl süreyle alınır. Son 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını 2. kez aşmış sürücülerin ehliyeti 4 aylığına alınır ve süre tamamlandıktan sonra psiko-teknik değerlendirme uygulanır.

Bireyin bir işte olan yeterliliğinin ölçülebilmesi maksadıyla bedensel ve zihinsel özellikler siverek psikoteknik değerlendirme testiyle ölçülür. Bir diğer tanıma göre siverek psikoteknik, kişilerin belirli merkezlerde özellikle de bankalıktan yetkili bulunan siverek psikoteknik değerlendirme merkezlerinde bir psikolog nezdinde minimum 60 dakika süreyle Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bir test cihazla yapılır. Sonraki aşamada psikiyatri uzmanının görüşü ve sonunda İl Sağlık Müdürlükleri’nden alınacak raporla belgelenerek test belge altına alınır. Alınacak belgeler seyahat esnasında sürücünün yanında bulunmalıdır. Değerlendirme; bedenen ve ruhen sürücünün sağlıklı olup olmadığına görelik bir bilimsel araştırma niteliği taşır. Siverek psikoteknik değerlendirmelerde nelere dikkat edilir? Araç sürücülerinin güvenli bir şekilde araç kullanabilmesini sağlayan; algı, hafıza ve muhakeme gibi zihinsel beceriler ölçülür. Sürücünün psikomotor yetenek ve becerileri, el ve ayak hareketleri, anlık tepki verme süresi gibi bilgiler öğrenilir. Siverek psikoteknik değerlendirmede amaçlanan nedir? Ticari olarak araç kullanacak kişilerin veya yolcu taşıyan şoförlerin trafikte tehlike yaratabilecek olanların ayrılması ve bu kişilere araç kullanma yetkisi verilmemesi ve böylelikle kamuya gelebilecek zararın engellenmesi amaçlanmaktadır. Psikolojik veya bedensel açıdan rahatsız olan ve ticari araçları kullanan kişiler eğer ayıklanmazsa, diğer sürücüler ve trafik olumsuz etkilenebilir, ölümlü yaralanmalar, maddi hasarlı kazalar meydana gelebilir. Kimler siverek psikoteknik değerlendirmeye girmek zorundadır? Siverek psikoteknik değerlendirmeye; Birinci grup binek araç sürücüleri yazan ihlalleri yaparlarsa ehliyetleri alınır ve bu süreç tamamlandıktan sonra psiko-teknik değerlendirmeye tabii tutulurlar. Hız sınırını yüzde 30’dan daha fazla aşan ve aynı ihlali 5 kere yapan sürücülerin ehliyeti 1 yıl süreyle alınır. Son 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını 2. kez aşmış sürücülerin ehliyeti 4 aylığına alınır ve süre tamamlandıktan sonra psiko-teknik değerlendirme uygulanır.

Son 5 yıl içerisinde 3 kere alkollü araç kullanıp yakalananların ehliyetleri alınır ve süre tamamlandıktan sonra psiko-teknik değerlendirme yapılır. İkinci grupsa ticari faaliyetlerde bulunan sürücülerin gireceği psiko-teknik değerlendirme testidir. Vergi mükelleflerine bağlı ticari araçları kullananlar bu belgeyi almak zorundadır. K2 yetki belgesindeki araçları kullanacak sürücülerin bu testi geçmesi gerekmektedir. K2 yetki belgesi ise; taşımacının kendi adına ticari kayıt veya tescil edilen taşıt veya taşıtlarla yalnızca kendi iştigal konusuyla eşya taşıyacaksa ticari maksatla yapmayacak olanların alması gerekmektedir. K2 belgesi bulunan sürücülerin aynı zamanda SRC belgesini de alması gerekmektedir. Büyük otobüs kullananların 26 yaşından gün alıp, 63 yaşından küçük olmalı, yolcu taşımacılığı yapanların en az lise mezunu olması, eşya ve kargo taşıyanların ise en az ilköğretim düzeyinde mezun olması ve 63 yaşından gün almamaları gerekmektedir. Tehlikeli maddeleri taşıyan sürücülerin ise daha önce; uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı suçlarından hüküm giymemesi gerekmektedir. Siverek psikoteknik testi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Alkollü, uyuşturucu madde altında olmamanız, uykusuz, yorgun olmamanız gerekir. Bütün bunlar yapılacak testte başarınızı etkileyecektir. Öte yandan yakın gözlük kullanıyorsanız, mutlaka gözlüğünüzü yanınızda bulundurun. Siverek psikoteknik testi için gereken evraklar Siverek psikoteknik için 2 adet vesikalık resim, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi gerekmektedir. Siverek psikoteknik belgesinin geçerliliği Siverek psikoteknik belgesinin 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. 5 yıl tamamlandıktan sonra sürücü yeniden teste girip belgesini tazelemelidir. Burada sürücünün 5 yıl boyunca hareket, davranış ve psikolojisinde bozukluk olup olmadığı incelenir. Siverek psikoteknik değerlendirme süresi ne kadardır? Siverek psikoteknik değerlendirme en az 60 dakikadır. 1 saatten daha az olan raporların geçerliliği bulunmamaktadır. gibi Rapor 1 hafta içerisinde çıkarak sürücüye teslim edilir.

Son 5 yıl içerisinde 3 kere alkollü araç kullanıp yakalananların ehliyetleri alınır ve süre tamamlandıktan sonra psiko-teknik değerlendirme yapılır. İkinci grupsa ticari faaliyetlerde bulunan sürücülerin gireceği psiko-teknik değerlendirme testidir. Vergi mükelleflerine bağlı ticari araçları kullananlar bu belgeyi almak zorundadır. K2 yetki belgesindeki araçları kullanacak sürücülerin bu testi geçmesi gerekmektedir. K2 yetki belgesi ise; taşımacının kendi adına ticari kayıt veya tescil edilen taşıt veya taşıtlarla yalnızca kendi iştigal konusuyla eşya taşıyacaksa ticari maksatla yapmayacak olanların alması gerekmektedir. K2 belgesi bulunan sürücülerin aynı zamanda SRC belgesini de alması gerekmektedir. Büyük otobüs kullananların 26 yaşından gün alıp, 63 yaşından küçük olmalı, yolcu taşımacılığı yapanların en az lise mezunu olması, eşya ve kargo taşıyanların ise en az ilköğretim düzeyinde mezun olması ve 63 yaşından gün almamaları gerekmektedir. Tehlikeli maddeleri taşıyan sürücülerin ise daha önce; uyuşturucu, silah, ve benzeri insan ve gümrük kaçakçılığı suçlarından hüküm giymemesi gerekmektedir. Psikoteknik testi öncesinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Alkollü, uyuşturucu madde altında olmamanız, uykusuz, yorgun olmamanız gerekir. Bütün bunlar yapılacak testte başarınızı etkileyecektir. bundan dolayıdır ki siverekpsikoteknik.com Öte yandan yakın gözlük kullanıyorsanız, mutlaka gözlüğünüzü yanınızda bulundurun. Psikoteknik testi için gereken evraklar Psikoteknik için 2 adet vesikalık resim, nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi gerekmektedir. Sizlere Psikoteknik belgesinin geçerliliği Psikoteknik belgesinin 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. 5 yıl tamamlandıktan sonra sürücü yeniden teste girip belgesini tazelemelidir. Burada sürücünün 5 yıl boyunca hareket, davranış ve psikolojisinde bozukluk olup olmadığı incelenir. Psikoteknik değerlendirme süresi ne kadardır? Psikoteknik değerlendirme en az 60 dakikadır. bu süre zarfında 1 saatten daha az olan raporların geçerliliği bulunmamaktadır. Rapor 1 hafta içerisinde çıkarak sürücüye teslim edilir.

Psikoteknik Belgesini Uzmanından Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Psikoteknik Almak İçin Arayın